پژوهشگاه شاخص پژوه در بین برترین دانشگاه های جهان

 نظام رتبه بندی umultirank 2019 برای اولین بار در سال 2014 با رتبه بندی بیش از 850 دانشگاه، 1000 دانشکده و 5000 گروه آموزشی در 74 کشور جهان کار خود را آغاز کرد و هم اکنون فهرست رتبه بندی دانشگاه‌های جهان را در سال 2019 میلادی را منتشر کرده است.                                      

این نظام رتبه بندی با رویکردی چندبعدی مؤسسات آموزش عالی را رتبه بندی می‌کند که عبارتند از آموزش و یادگیری، پژوهش، انتقال دانش، جهت گیری بین المللی و موقعیت داخلی. درحقیقت با کمک داده‌های ارائه شده توسط این نظام رتبه بندی، کاربران می‌توانند بر اساس سنجه‌ها و شاخص‌های مورد نظر خود به مقایسه دانشگاه‌های مختلف بپردازند.
جدیدترین نتایج این رتبه‌بندی نشان می‌دهد که 19 دانشگاه ایرانی در فهرست دانشگاه‌های جهان قرار دارند. این دانشگاه‌های ایرانی شامل علامه طباطبایی، الزهرا (س)، صنعتی امیرکبیر، آزاد واحد علوم تحقیقات، فردوسی مشهد، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، آزاد واحد نجف آباد، کاشان، علوم پزشکی شهیدبهشتی، موسسه تحقیقاتی شاخص پژوه، صنعتی شریف، شیراز، تبریز، تربیت مدرس، تهران، علوم پزشکی تهران، خواجه نصیرالدین طوسی و یزد هستند.

پژوهشگاه مهندسی بحران های طبیعی شاخص پژوه با اخذ مجوز رسمی – قطعی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری در قالب 3 پژوهشکده مدیریت، جغرافیا و فناوری های نوین، به عنوان اولین پژوهشگاه خصوصی کشور در راستای سند علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری (مد ظله العالی ) و تاکید بر حضور بخش خصوصی در عرصه علم و فناوری  فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی تاسیس و فعالیت های خود را در سطح ملی و بین المللی گسترش داده است .
هر پژوهشکده منطبق برقوانین و مصوبات پژوهشکده های مورد تایید شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم تحقیقات و فناوری براساس شرح خدمات تعریف شده به انجام طرح های تحقیقاتی، پژوهشی و پذیرش پژوهشگران مقاطع دکتری و کارشناس ارشد پژوهش محور در رشته های مصوب مي پردازد. تجاری سازی ایده ها ، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت، کنفرانس ها و همایش ها و سایر خدمات مرتبط در زمینه های مدیریت بحران های طبیعی، آینده پژوهی، کارآفرینی، برنامه ریزی شهری، بهسازی لرزه ای، خدمات خود را به جامع علمي عرضه نموده است. اين پژوهشگاه در راستای تولید علم اقتدار آفرين و نافع ، پژوهش تقاضامحور و تولید ثروت از علم با رویکرد بین المللی از طریق تعاملات بین المللی با معتبر ترین مراکز تحقیقاتی جهان فعالیت می نماید. همچنین رصدخانه علم و فناوری این پژوهشگاه  نيز در زمینه پایش و پویش محیط علم و فناوري و رصد روندها پژوهشگاه را در جهت تحقق فعالیت هاي علمي خويش ياري مي رساند.
فعاليت هاي پژوهشي پژوهشگاه شاخص پژوه ، از بدو تاسيس به عنوان گروه پژوهشي داراي وسعت، ابعاد و تنوع فراوان مي باشد كه تبديل ثمرات بسياري آنها به گزارش كاغذي امكان پذير نمي باشد مانند كارآفريني براي بيش از 100 نخبه، پژوهشگر و دانشجو در عرصه فعاليت هاي پژوهشي، توليدي، تجاري سازي ايده و... كه مشغول به كارهستند و يا ارائه خدمات در حوزه هاي فناوري نوين و تجاري سازي ايده كه توليد ثروت از دانش ايجاد نموده است و وابستگي كشور را كاهش داده  و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و تبلور اقتصاد مقاومتی در حوزه پژوهش صورت پذیرفته.
همچنين شركت هاي وابسته به اين پژوهشگاه كه به عنوان بازوهاي تجاري، توليدي و خدماتي مي باشند كه از توليدات پژوهشي پژوهشگاه تغذيه مي شوند كه با تمركز بر حوزه مناطق آزاد تجاري و حوزه بين الملل مشغول به فعاليت هستند و چرخه  توليد علم و تبديل ثروت را که خود زیربنای تحقق اقتصاد مقاومتی است را تكميل كرده اند. فعاليت هاي مذكور شايد تنها سرفصل هاي فعاليت هاي پژوهشگران، اساتيد و پرسنل پژوهشگاه در طول چند سال اخير مي باشد كه با يك عزم جهادي و اعتقاد راسخ به اين موضوع كه راه حل برون رفت كشور از ركود اقتصادي و اقتصاد وابسته نفت، اقتصاد دانش بنيان، به عنوان زیر بنای اقتصاد مقاومتی و توليد ثروت از دانش در قالب   پژوهش هاي تقاضا محور مي باشد و مطمئناً حمايت و ارشادات متوليان امر مي تواند در اين جهت راهگشا و كمك به توسعه و كيفيت افزايي فعاليت ها شود. پژوهشگران و مؤسسین پژوهشگاه،  امیدوارند با توکل بر خداوند متعال و جهاد مستمر علمی، اين پژوهشگاه را به عنوان نماد پژوهش بخش خصوصي درجهت اعتلاي بيش از پيش نام مقدس جمهوري اسلامي ايران در عرصه های علم و پژوهش در مقياس بين المللي نمايند.
 

umultirank

ادامه مطلب