ایجاد دانشگاه مدیریت بحران در کشور ضروری است

 رئیس انجمن آمایش سرزمین ایران خواستار ایجاد دانشگاه مدیریت بحران در کشور شد.

امیر محمودزاده در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره اجرایی نشدن سند آمایش سرزمینی اظهار کرد: بزرگترین ضربه در سیل اخیر عدم رعایت آمایش سرزمینی بود. ساخت‌وسازهای بیرویه و مغایر با سند آمایش سرزمینی باعث شد حوادث اخیر به وجود آید.

وی افزود: مسئولان باید در ادامه برای اعطای هر مجوز ساخت و ساز به سند آمایش سرزمین توجه و سیستم‌های به‌روز برای اعلام وضع اضطراری و تخلیه مستقر کنند و آموزش همگانی را مدنظر داشته باشند.

رئیس انجمن آمایش سرزمینی ایران بیان کرد: در همه جای دنیا بحران به وسیله مردم مدیریت می‌شود چراکه دولت‌ها امکان مدیریت بحران را ندارند، این مدیریت از طریق آموزش همگانی که پیش از بروز بحران‌ها به مردم ارائه می‌شود صورت می‌گیرد. در حادثه سیل ناکارآمدی دولت در مدیریت بحران نمایان شد. مسئولان باید به مردم آموزش دهند که در هنگام وقوع بلایای طبیعی چه کنند.

محمودزاده راه‌اندازی وزارت شرایط بحرانی و ایجاد دانشگاه مدیریت بحران را پیشنهاد داد و افزود: باید همه دستگاه‌های مسئول در مدیریت‌ بحران‌ها در زیرمجموعه این وزارتخانه تعریف شوند و همگی در شرایط خاص به صورت متمرکز اقدامات لازم را انجام دهند.

وی پیش‌بینی کرد: روند وقوع سیلاب تا هفت سال آینده ادامه دارد، به همین دلیل باید کارهای اساسی انجام داد، همه شهرداران و فرمانداران باید آموزش‌ مدیریت بحران ببینند و به جای مدیریت بحران مدیریت ریسک جاری باشد؛ چراکه سیلاب‌ها باید مدیریت و پیشگیری شوند.

لینک خبر

 

ادامه مطلب