دبیرخانه دائمی همایش ملی فراوری پتانسیلهای ژئوپلتیکی حنوب شرق ایران خبر داد

 

بر اساس بررسی های انجام شده در راستای شناسایی پتانسیلهای سواحل مکران ؛ چابهار به عنوان یکی از نقاط راهبردی کانون توسعه سرمایه گذاری جهانی سبب جذب هیات های سرمایه گذاری خارجی شده بطوری که سرمایه گذاران کشورهای مختلف حاشیه خلیج فارس، اقیانوس هند، آسیای میانه و مناطق همجوار تمایل زیادی برای حضور و فعالیت اقتصادی- تجاری در این منطقه دارند.براساس اعلام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار ،  سرمایه گذاران کشور افغانستان در منطقه آزاد چابهار حضور فعالی دارند و هم اینک 485 تاجر، بازرگان و سرمایه گذار این کشور در قالب  150 شرکت افغانستانی در زمینه های بازرگانی، ترانزیت و صنایع در این منطقه آزاد فعالیت می کنند. نگاه مثبت و بلند رهبر معظم انقلاب و دولت تدبیر و امید و اجرای طرح های توسعه ای و زیربنایی سبب شده تا چابهار در چند سال اخیر مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار گیرد و این امر می تواند به توسعه این منطقه و استان سیستان وبلوچستان کمک شایانی کند. ترانزیت خارجی این منطقه در مدت سه سال فعالیت دولت تدبیر و امید 13 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با 2 میلیون دلار سه ساله 90 تا 92، رشد 6.5 درصدی را نشان می دهد. بدیهی است  با تکمیل طرح های زیربنایی فرودگاه بین المللی، طرح توسعه بندر شهید بهشتی، راه اندازی خطوط کشتیرانی و آماده شدن پسکرانه و ریل آهن، سرمایه گذاران می توانند بهتر و بیشتر در زمینه حمل و نقل و ترانزیت فعالیت کنند.

=============================================================
مصوبات اولین جلسه دبیرخانه دائمی همایش :
1-با عنایت به  انجام  مطالعات و پهنه‌بندي كاربري اراضي منطقه مكران توسط وزارت مسکن وشهرسازی ترتیبی اتحاذ گردد تا طی نامه ای به وزارت یاد شده از  نماینده آن وزارت خانه جهت حضور در جلسات دعوت بعمل آید  تا بتوان با توجه به لزوم ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در منطقه مذکور ، راهکارهای لازم برای هدایت سرمایه گذاریها به مکانهای مناسب این منطقه فراهم گردد .

2- با توجه به تشکیل کارگروه توسعه زیربنایی سواحل مکران به ریاست معاون اول رئيس‌جمهور ، نامه ای درخصوص بازخوردهای همایش به ایشان نوشته شود و آمادگی پژوهشگاه شاخص پژوه برای  تشکیل جلسات کارشناسی ذیل کارگروه مذکور و  از طریق دبیرخانه دائمی همایش  به ایشان اعلام گردد .


3- با توجه به اهمیت مسائل زیست محیطی سواحل مکران نیز نامه ای به رئيس سازمان حفاظت محيط زيست کشور تهیه و از راهنمایی های آن سازمان درخصوص  الزامات زيست‌محيطي در برنامه‌هاي توسعه‌اي سواحل مكران استفاده گردد.

 

ادامه مطلب