برگزاری همایش آموزه هاي پلاسكو در تاریخ 24 دیماه 1396

در کشور ایران، به لحاظ ویژگی زمین شناسی، تکتونیکی، جوی و زیست محیطی آن، بلایای طبیعی در کنار روند رو به رشد جمعیت، گسترده ترین نگرانی در زندگی مردم تلقی می گردد. از این بین زلزله و آتش سوزی به عنوان یک رخداد ویرانگر بارها در کشور ما تجربه شده و خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری به بار آورده و با توجه به آمار موجود، احتمال اینکه در آینده نیز شاهد آن باشیم دور از انتظار نیست .
همایش آموزه هاي پلاسكو در تاریخ 24 دیماه1396به مناسبت سالگرد حادثه آتش سوزي پلاسكو و به همت مرکز مشاوره و خدمات کارافرینی شاخص پژوه،موسسه مشاوره شغلی و کاریابی داخلی تحول افرینان و انجمن آمایش سرزمین ایران برگزارشد. در این همایش ضمن ارائه بازتاب حادثه پلاسکو در بخشهای مختلف (اعم از دولت، مجلس، قوه قضائیه، شورای شهر، شهرداری، نظام مهندسی، مراکز علمی و پژوهشی، شخصیتها و گروهها و هم رسانه ‌های مختلف) و آموزه‌های حاصل از آنها برای نوسازی بافتهای فرسوده، به تشریح اقدامات الزامی و ناظر بر آموزه‌های یاد شده که در شهر تهران مدنظر قرار گرفته، پرداخته شد.
در همایش آموزه های پلاسکو گرامیداشت یاد و خاطره آتش نشانان فداکار نیز برگزار گردید. همچنین با توجه به حادثه نفتکش سانچی مباحثی برای مدیریت بحران در سوانح دریایی ارائه شد.
این همایش با سخنرانی افتتاحیه دکتر امیر محمودزاده،رئیس انجمن آمایش سرزمین ایران آغاز به کار کرد. دکتر محمودزاده در سخنانی با عنوان درسهایی از پلاسکوتاکید کرد بحران یک فرصت خطرناک است که باید از آن استفاده کرد.سخنران بعدی دکتر نعمت حسنی، استاد دانشگاه و متخصص مدیریت بحران در همایش آموزه های پلاسکو بود که به آسیب شناسی این حادثه و راهکارها پرداخت.سخنرانی دکتر مفاخریان، شهردار محترم منطقه 9تهران در ادامه به مباحث زلزله در ایران و تهران اختصاص یافت. سپس دکتر خانکه قائم مقام سازمان اورژانس کشور و عضو فرهنگستان علوم پزشکی کشور مطالبی در خصوص امداد و نجات ارائه کرد. قسمت پایانی همایش به سخنراني اقاي دكتر منوچهربابادي استاد شاخص پژوه اختصاص یافت و سپس پرسش و پاسخ شرکت کنندگان مطرح گردید.

ادامه مطلب