تاریخچه پژوهشگاه

 پژوهشگاه شاخص پژوه ازاوايل دهه هشتاد، با هسته اولیه گروه پژوهشی بهسازی لرزه ای شاخص پژوه و با مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری تشکیل گرديد. این گروه پژوهشی پس از طی مراحل قانونی و تشکیل سه گروه پژوهشی مجزا، مبدل به مرکز پژوهشی شاخص پژوه شد واز حالت موافقت اصولی، تبديل به يك مرکز قطعی پژوهشی گردید. سپس این مرکز پژوهشی با ساماندهي دو مرکز پژوهشی دیگر که متشكل از پژوهشگران مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری بودند و طبق آیین نامه های مصوب معاونت پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و شورای گسترش بر اساس مصوبه وتایید وزارت خانه مذكور در اواخر دهه هشتاد تبدیل به پژوهشکده گرديد.
 اين پژوهشکده به عنوان اولین مجموعه پژوهشی از بخش خصوصی کشور وهم زمان با گسترش فعاليت هاي پژوهشي خود، موفق به اخذ مجوز پذیرش دانشجودر مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پژوهش محور از اوایل دهه نود شد که این موفقیت بزرگ به پیش زمینه هاي قابل توجه پژوهشکده مذكور از ابتدای تاسیس مربوط می گردد. سرانجام پژوهشکده فوق پس از توسعه كيفي و طی مراحل قانونی طبق آیین نامه هاي مصوب، تبدیل به پژوهشگاهي" قطعی- رسمی" شد.
 به علاوه درهمان زمان نيز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز تأسيس رصدخانه علم و فناوری شاخص پژوه را صادر نمود. بديهي است كسب این موفقیت ها تاكنون  ثمره تلاش نزدیکه به دو دهه سخت كوشي علاقه مندان به مباحث پژوهش، مدیران،کارکنان و پژوهشگران این مجموعه در راستاي بند 7 – 5 سياست هاي علم وفناوري ابلاغي مقام معظم رهبري با تأكيد بر حضور بخش خصوصي درآموزش عالي در زمینه های  مرتبط با تجاری سازی ایده ها، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت، کنفرانس ها، همایش ها و سایر خدمات در زمینه های مدیریت  بحران های طبیعی، آینده پژوهی، کارآفرینی، برنامه ریزی شهری و عمران و منابع انساني بوده است . از اين رو پژوهشگران و مؤسسین پژوهشگاه،  امیدوارند با توکل بر خداوند متعال و جهاد مستمر علمی، اين پژوهشگاه را به عنوان نماد پژوهش بخش خصوصي درجهت اعتلاي بيش از پيش نام مقدس جمهوري اسلامي ايران در عرصه های علم و پژوهش در مقياس بين المللي نمايند. انشاا... 

ادامه مطلب